Ako opraviť defekt na bicykli – VIDEONÁVOD

Tiež sa vám stalo, že ste sa rozhodli ísť si zabicyklovať a po príchode k bicyklu zistili, že máte na ňom defekt? Nie je snáď nič horšie, čo by cyklistu mohlo viac naštvať. V dnešnom článku s VIDEONÁVODOM sa pozrieme na to ako opraviť defekt na bicykli v 9 krokoch. Poďme na to.

1. Ako prvé musíme vypustiť vzduch z duše (pokiaľ tam ešte nejaký zostal :D) a odmontovať koleso z bicykla. Na dnešných modernejších bicykloch to už je celkom jednoduché, nakoľko sa na nich nachádzajúce rýchloupínacie mechanizmy, pri ktorých stačí otáčaním páky povoliť koleso a odmontovať. Pokiaľ máte starší bicykel, koleso povolíte kľúčom (najčastejšie č. 17).

koleso bicykla

2. V ďalšom kroku pomocou montpáky vycvakneme plášť z ráfika. Následne postupne otáčame plášťom a vyťahujeme dušu.

bicykel montpáka defekt

3. Skontrolujeme plášť, či v ňom nezostal pôvodca nášho defektu (tŕň, ostrý kamienok atď.).

4. Vytiahnutú dušu nafúkame a najlepší spôsob, akým zistíme presné miesto defektu je použitím fyziky. Jednoducho ponoríme časť duše pod vodu a postupne otáčame… tam, kde začnú vychádzať bublinky je naše vadné miesto. Častokrát vzduch uniká pri ventile alebo na mieste, kde sme už raz defekt lepili.

bicykel duša

5. Po nájdení miesta príčiny, z duše opäť vypustíme vzduch a vysušíme ju. Následne pomocou „šmirgľa“ odstránime mastnotu, aby nám záplata lepšie držala.

bicykel šmirgľovanie

6. Na očistené miesto nanesieme tenkú vrstvu lepidla a necháme zaschnúť (cca. 1 minútu).

lepenie defektu

7. Počas toho ako nám schne lepidlo, si môžeme pripraviť záplatu, z ktorej odstránime jednu časť fólie. Po aplikovaní na dušu, pritlačíme na záplatu (alebo na ňu položíme knihu/tehlu (niečo čo nám ju znova neprederaví)). Po 2 minutkách by mala záplata poriadne držať a neodlepovať sa. Môžeme teda odstrániť aj druhú časť ochrannej fólie.

lepenie-defektu

8. Pokiaľ sme všetko zvládli, môžeme dušu vložiť naspäť do ráfika a koleso namontovať naspäť na bicykel.

9. Hurá na cesty! 🙂

Určite odporúčame pozrieť si tento skvelý VIDEONÁVOD na opravu defektu od chalanov z MTBIKER:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *