Ako správne vybrať cyklistickú prilbu?

Ako správne vybrať cyklistickú prilbu? Na túto otázku sa vám pokúsime zodpovedať v tomto článku pomocou viacerých kritérií pri výbere.

V dnešnej dobe je cyklistická prilba povinná takmer v každej krajine, ale povedzme si úprimne… keby nebolo jej nosenie povinné, riskovali by ste svoje zdravie kvôli tomu, že v niektorej krajine to nie je povinné? Pevne verím, že ste odpovedali: „Nie, neriskoval by som to.“ 

Poďme sa teda pozrieť podľa akých kritérií vybrať tú najvhodnejšiu cyklistickú prilbu:

Cena

Väčšina ľudí pri nákupe nejakého vybavenia, ako prvé myslí na cenu. Keďže prilba chráni naše zdravie, určite neuškodí do nej zainvestovať. Treba si však dať pozor, nie vždy vysoká cena znamená aj vyššie bezpečie! Vo veľa prípadoch je vysoká cena prilby spôsobená tým, že sa jedná o značku, ktorú nosia PRO cyklisti, má krajší dizajn alebo obsahuje vychytávky, ktoré pomôžu v oblasti komfortu, ale nepridajú nám žiadne body k bezpečnosti:

  • známejšia značka, ktorú nosia PRO cyklisti
  • ľahšia prilba – vhodné pri dlhších cyklo výletoch
  • krajší a modernejší dizajn
  • aerodynamika – pokiaľ je prilba viac aerodynamická a vy ste profesionálny cyklista, ktorý chodí na závody, určite vám to pomôže v závode získať nejaké sekundy navyše
  • prevzdušnenie – odvádzanie potu v letných dňoch a pri rýchlejšej jazde vám to poskytne príjemné chladenie hlavy

Bezpečnosť

Cyklistická prilba skutočne môže zachrániť život, keďže pri náraze pohlcuje väčšinu energie a rozptyluje ju po väčšej časti plochy. Zároveň chráni aj proti „manuálnemu“ poškodeniu mozgu väčšími predmetmi a vonkajším odreninám.

Kvalitu prilby nám zaručí certifikát, ktorý nájdeme väčšinou vo vnútri prilby, na Slovensku sa smú predávať iba prilby, ktoré spĺňajú normu EN 1078. Ďalej sa môžeme stretnúť aj s medzinárodnými označeniami: CPSC, SNELL, B90A, CE alebo AS / NZS.

cyklistická prilba certifikát EN 1078

Ako odmerať veľkosť (obvod) hlavy?

Aby sme vedeli vybrať vhodnú veľkosť cyklistickej prilby, musíme najprv zistiť veľkosť našej hlavy (jej obvod). Obvod hlavy odmeriame pomocou krajčírskeho metra tak, že prejdeme poza hlavu v strede, tesne ponad uši a cez stred čela.

Ako odmerať obvod hlavy
Meranie obvodu hlavy

Veľkosť prilby

Správnu veľkosť prilby, vhodnú pre nás najlepšie zistíme vyskúšaním viacerých kusov od rôznych výrobcov. Prilba by nám mala pohodlne sedieť na hlave a nemala by vás ani po dlhšom nosení nikde tlačiť. Odporúčame pri príchode do obchodu vybrať prilbu, ktorá nás na prvý moment vôbec netlačí a nechať si ju na hlave dlhšiu dobu, aby sme zistili, či nás ani po chvíľke nezačne tlačiť. Zároveň popri tom môžete skúšať „mykať“ hlavou dopredu, dozadu, do strany (simulovať jazdu na bicykli), aby ste zistili, či sa vám prilba z hlavy nezošmykne alebo neposunie. Správne umiestnenie prilby by malo byť také, ako vidíte na obrázku nižšie.

správne umiestnenie prilby
Správne umiestnenie prilby

Zhrnutie + výber prilby podľa mňa

Na základe vyššie spomenutých faktorov vám poviem ako si vyberám prilbu ja. Vždy prídem do cykloobchodu (neodporúčam nákup v supermarketoch ako Tesco, Kaufland kde sú nekvalitné prilby) a pustím sa do skúšania prilby. Skontrolovať EN 1078 beriem ako samozrejmosť pred vyskúšaním.

Hľadám prilby, ktoré sú:

  • ľahké
  • kvalitná konštrukcia – použitá In-Mold technológia vstrekovania polystyrénu do plastového krytu
  • stredná cenová relácia strednej cenovej relácií
  • vzdušnosť (vetracie otvory)
  • predný vysunutý štít proti ostrému Slnku (vhodné pokiaľ zvyknete bicyklovať aj počas obeda).

Dúfam, že sa vám na základe mojich rád podarí vybrať vhodnú cyklistickú prilbu. Rada na záver: Pokiaľ s prilbou spadnete a uvidíte na nej známky poškodenia, okamžite ju prestaňte používať a zaobstarajte si novú!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *